Skip to Content

Munkahelyváltás: mi alapján dönts?

20 szempont a tudatos munkahelyváltáshoz

Rosszul választottál munkahelyet? Most komolyan szeretnéd végig gondolni, hogy mit is szeretnél pontosan? 

Ahhoz, hogy tudatos döntést hozz munkahelyváltáskor, a legfontosabb, hogy tudd: neked mi a fontos. Gondold végig, hogy számodra melyek a lényeges tényezők és a kiválasztási folyamat során igyekezz ezekről információt kapni.

Összeszedtem egy listát olyan szempontokról, amelyek interjúkon gyakran hangzanak el. A mit-kivel-mennyit szentháromságon túl is számos szempont létezik. Nem biztos, hogy neked mindegyik releváns vagy lényeges lesz. Bízom benne, hogy az alábbi lista segít átgondolni, hogy milyen munkahelyet keress magadnakmire figyelj az interjúk során és mi alapján mérlegeld a kapott ajánlato(ka)t.

Kezelheted egyfajta kívánság listaként is, de nem árt arról is tájékozódni, hogy mik a piaci realitások: miben tudsz (kell) kompromisszumot kötni.

A munkahelyváltás szempontjai

1. Fizetés

Evidens. A munkahelyváltás egyik legfontosabb szempontja. Nem mindenkinek a legfontosabb, de szerepel a top 3-ban. 

Érdemes azt tudatosítani, hogy a fizetés az nem egy különálló szempont, hanem a többi viszonyában létezik. Ritka az, hogy valaki csak a pénz miatt megy el valahova dolgozni. (Természetesen, szorult helyzetben, aktív álláskeresőként más a helyzet. Akkor nagyon is számíthat a pénz, de azért az én tapasztalatom az, hogy még ilyen helyzetben is válogatnak az emberek a munkák között a lehetőségeikhez mérten.) Tehát, döntés ritkán születik csak a fizetés összege alapján. 

A bérigény általában egy sáv lesz, amin belül a potméter tekergethető attól függően, hogy a többi szempont mennyire vonzó, elfogadható.

A fizetésnek van egy olyan aspektusa is, hogy milyen gyakran lehet fizetésemelésre számítani.

2. Juttatások

Szorosan kapcsolódik a fizetéshez. Érdemes csomagban kezelni a kettőt, mert vannak olyan nagy értékű juttatások, amelyek már szemmel látható bevételt vagy kiadás-csökkentést eredményeznek (céges autó, korlátlan üzemanyag-használat, magán egészségbiztosítás, részvény, éves bónusz). 

Egyes cégek magasabb fizetést kínálnak, de kevesebb juttatást, míg mások alacsonyabb bért, de jelentősebb előnyökhöz juttatnak (például költséges cert-ek megszerzése, amit az emberek ritkán finanszíroznak saját zsebből).

3. Feladatkör

Ez a "mit", vagyis mit kell majd csinálni. Pont annyira fontos, mint a fizetés. Peremfeltétel, mert ha nem stimmel, akkor nincs miről beszélni.

4. Csapat

Kivel kell majd együtt dolgozni, vagyis milyen a csapat, kik lesznek a munkatársak? Olyannyira fontos, hogy ha a csapat jó, jófejek a munkatársak és kialakult egy közösség, akkor nagyon nehezen mozdulnak az emberek, akármennyire rossz a többi körülmény. Más kérdés, hogy a kiválasztási folyamat során erről maximum egy szubjektív benyomásunk lehet és nem is mindig van lehetőség találkozni a leendő munkatársakkal. Vannak azért módszerek az előzetes tájékozódásra.

Könnyen előfordulhat az is, hogy nem annál a cégnél fogsz fizikailag dolgozni, amelyik alkalmazni fog. Klasszikusan ilyenek az IT szolgáltató cégek. Nehéz ügy, de érdemes törekedni rá, hogy minél többet megtudj a leendő csapatról.

5. Vállalati kultúra

A "legyen jó a hangulat"-on túl a vállalati kultúrának lehetnek olyan aspektusai, amik kiemelten fontosak lehetnek, ha valaki valamilyen szempontból érintett: elfogadás, tolerancia, esélyegyenlőség, családbarát hozzáállás, a mentális és testi egészség megtartásának támogatása, stb. Igen, ezekből sok mindent törvény szabályoz, de a valóság nincs mindig pariban a joggal.

Kutyabarát munkahely? Igen, sokaknak ez is nagyon fontos szempont, mert nem akarja napi 8-10 órát egyedül hagyni a kutyáját.

6. Munka-magánélet egyensúly

Ez részben kapcsolódik a vállalati kultúrához, de annyira fontossá vált az utóbbi években, hogy külön is kiemelendő. Ez olyan folyamatok, szabályozások, HR tevékenységek együttese, ami az emberek magánéletének tiszteletét, és ezzel együtt a testi és mentális egészségének megőrzését célozza.

7. Technológia, módszertan

Nem csak azt érdemes fontolóra venni, hogy mihez értesz most, hanem azt is, hogy mit szeretnél megtanulni. Ugyanitt szokott előkerülni a "csak legacy-t ne" hozzáállás. Az új technológiák, modern módszertanok használata gyakran emlegetett prioritás.

Ide passzol a The Joel Test is. Közel 25 éves, de máig megfontolandó írás arról, hogyan lehet 12 pontban egy szoftverfejlesztő csapat munkáját, szervezettségét felmérni. Szoftverfejlesztőknek ajánlott.

8. A főnök, közvetlen szakmai felettes

kritikus, hogy ki lesz a főnök, hogyan vezeti majd a csapatát, tudod-e tisztelni. Van, akinek két vagy akár több felettese is lehet, de általában a szakmai vezető személye a legkritikusabb. Törekedni kell rá, hogy a kiválasztási folyamat során megismerd személyesen is.

9. Munkaidő, rendelkezésre állás

Teljes állás vagy részmunkaidő? Mit jelent neked a rugalmasság? Eltérő időzónákhoz mennyire tudsz alkalmazkodni? Ha van rendelkezésre állás és ügyelet, ez mennyire vállalható számodra (főleg üzemeltetői területeken)?

10. Munkavégzés helye, megközelíthetőség

Otthonról szeretnél csak dolgozni távmunkában? Alkalmanként szívesen bemész az irodába is? Hova? Mennyit vagy hajlandó utazni egy jó lehetőségért? Hajlandó lennél például Szegedről Budapestre ingázni heti egyszer? Fontos, hogy legyen biciklitároló, zuhanyzó vagy parkolóhely?

11. Előrelépési lehetőségek

Ambícióid vannak és olyan munkahelyet keresel, ahol van lehetőséged feljebb lépni a ranglétrán, vezetővé válni?

12. Szakmai fejlődési, tanulási lehetőségek

Nem fontossági sorrendben írom ezt a listát. Sokaknak a fejlődési lehetőség és a tanulás támogatása a legfontosabb, hiszen az IT annyira gyorsan változik, hogy nagyon nehéz munka mellett képben maradni (és még így sem lehet teljesen a napi munkaidőbe szorítani az önképzést).

Ha fontos, hogy szakmailag fejlődj, akkor több minden is fontos lehet: a használt technológiák, mentorok elérhetősége, inspiráló szakmai közeg (legyen kitől tanulni) és tanfolyamok elvégzése, konferenciára járás támogatása időben és pénzben.

13. Brand, hírnév

Van, akinek fontos, hogy ismert, jó nevű céghez menjen dolgozni. 

Érdekes elméleti kérdés, hogy ha létezne két teljesen egyforma ajánlat, ki melyiket választaná: az ismert céget vagy az ismeretlent? Elsőre úgy tűnik, hogy nem fontos, de tudattalanul megjelenik a választásainkban ez a szempont is.

14. A cég, csapat mérete

Van, aki a közvetlenséget, a kiscéges kultúrát szereti. Van, aki pedig csak multihoz hajlandó menni. Általában azonban nem a méret a lényeg, hanem a méretből fakadó egyéb tényezők (autonómia érzése, ambíciók, stabilitás iránti igény, innováció, szervezettség, juttatások stb.), így ezt érdemes kicsit tovább boncolgatni.

15. Munkakörnyezet, munkaeszközök

Milyen környezet fogad, amikor bemész az irodába? Hol tudsz jól dolgozni? Coworking iroda, shared space, open space, saját szoba...? 

Milyen eszközöket biztosítanak? Biztosítanak egyáltalán vagy BYOD van? Home office-ban is biztosítanak munkaeszközöket, támogatják a munkafeltételek kialakítását vagy magadnak kell róla gondoskodni?

16. Iparág, domain

Ez is fontos szempont lehet, ha valaki specializálódott és szakértőjévé vált egy adott szektornak: érti a terület üzleti folyamatait, a használt technológiákat. Klasszikusan ilyen a pénzügyi szektor, fintech, blockchain és a játékfejlesztés.

A domain ismeret akár versenyelőny is lehet.

17. A cég víziója, jövőképe

Szofisztikált szempont, de van, aki érdekel, hogy merre tart egy vállalat. Főleg a startup világban szokott ez előkerülni. 

Leggyakrabban úgy szokott megfogalmazódni, hogy "fontos a stabilitás". Ez pontosan mit jelent? Pénzügyileg legyen stabil? Vagy ne rúgjanak ki, ha megszűnik a projekted? Egyéb?

18. Nyelvtudás használata, nemzetközi környezet

Sokan emlegetik, hogy olyan munkaadót részesítenek előnyben, ahol tudják használni a nyelvtudásukat (leggyakrabban az angolt). Van, aki kifejezetten nemzetközi, multikulturális környezetet keres, amibe akár az esetenkénti külföldi kiküldetések is beleférnek, sőt, van, aki kifejezetten örül az ilyen lehetőségeknek.

19. Relocation

Ez egy speciális igény. Főleg külföldre költözésnél szokott felmerülni, hogy támogatja-e a cég a költözést, van-e relocation package. 

Az utóbbi években megszaporodtak azok a kérdések felém, hogy ismerek-e olyan céget, ahol cégen belül lehet országot váltani. Előfordul, de sok évet le kell húzni és valamilyen magas hozzáadott értékű szakmában kell dolgozni hozzá. Pályám során összesen négy esetben találkoztam ilyennel: ebből két esetben megszűnt a budapesti tevékenység és felajánlották a munkavállalóknak, hogy kiköltözhet külföldi lokációba. Egy esetben eseti igényként merült fel egy régóta a cégnél dolgozó, megbecsült munkatárs esetében. A negyedik eset az, ahol a cég ténylegesen lehetőséget biztosít arra, hogy 3-4 év munkavégzés után esetleg ki lehet menni a külföldi anyavállalathoz. 

20. A szerződés módja

Munkaviszony vagy számlázás.

A KATA időszakában nagyon gyakori volt a kényszervállalkozás. Előtte a borítékolás - igen, még IT-ban is. Volt, amikor úgy írtunk meg egy hirdetést, hogy szerepeltettük benne, hogy bejelentett fizetésről van szó, annyi volt az előítélet. Aztán meg azért, mert annyira elterjedt volt a "katáztatás". 


Extrém igények munkahelyváltáskor

A fenti lista nem teljes. Azokat szedtem össze, amelyeket a legtöbbször hallottam interjúkon. Elő szoktak fordulni extrémebb igények is, például a devizában kért fizetés (a covid elején volt gyakori). Van, aki csak macbook-on hajlandó dolgozni. Van, aki csak a saját gépén. Aztán egyszer, egy üzemeltető szakember, aki egy gyártó cégnél dolgozott - konkrétan a gyártósor mellett volt az asztala -, azt mondta kétségbe esve, hogy neki mindegy, hova megy, csak ne legyen zaj és ne villogjanak neon csövek az asztala felett.


Információ szerzés a kiválasztási folyamat során

Nem minden szempontról lehet teljes képet alkotni előre. A puding próbálja az evés- szinte minden esetben. Illetve az is információ a döntésnél, hogy miről nincs információd: ez lesz a kockázatod.

Miután végig gondoltad, hogy neked mi a fontos, próbáld meg azt is körül járni, hogy mikor és milyen módon fogsz információt szerezni (például, mikor lesz lehetőséged megismerni a főnököd? Rákérdeztél, hogy milyen időközönként adott a cég a múltban fizetésemelést?). 

Van, amit ki lehet a netről deríteni, van, amit meg lehet kérdezni, van, ami fent van a céges karrier oldalon és van, amit csak körül tudsz járni és egy szubjektív benyomást szerezni róla.

Saját élményem az IT munkaerőpiacról és a kilátásokról
A 2020-2025 közötti időszak áttekintése